ФІЛІЯ ЛОЗУВАТСЬКА ГІМНАЗІЯ
Лозуватського ліцею імені Т.Г. Шевченка
Лозуватської сільської ради
Криворізького району, Дніпропетровської області
53020,с.Лозуватка, вул. Толстого, 60
email:lozschooltwo@gmail.com ЄДРПОУ 42427053
Практичний психолог
Шестакова Ольга Анатоліївна
Проблема, над якою працюю:
«Розвиток та корекція емоційної сфери дитини, як важливий компонент формування психологічного розвитку особистості»
Одними з головних завдань є:
Попередження небажаних явищ серед молоді (наркоманії, правопорушень, насильства, СНІДу, тощо).
Формування здорового способу життя в середовищі школярів.
Рекомендації психолога батькам майбутнього першокласника
Батьки майбутнього першокласника, як це не дивно теж мають потребу в підготовці «до школи».
Найочевидніше - з переходом вашого дошкільника до шкільного життя значно зміниться і його режим дня. Тому батькам бажано обміркувати заздалегідь, як це позначиться на кожному з членів сім'ї. Необхідно вирішити, де і з ким буде перебувати дитина після школи. Можливо, у вас виникне необхідність навчити дитину користуватися побутовою технікою, відкривати замки, готувати собі нехитрий обід і, нарешті, дотримуватись «правил техніки безпеки». Вам буде набагато спокійніше, якщо підготовку до самостійного перебування першокласника будинку ви закінчите ще до 1 вересня. Продумайте всі можливі проблеми, з якими може зіткнутися дитина, і передбачити можливості екстреного зв'язку з батьками. А дитині не доведеться складні перші шкільні дні відчувати додатковий стрес від початку «самостійного» життя вдома протягом кількох годин.
Батькам потрібно бути готовими до того, що у дитини можуть виникнути складності. Кожен батько в глибині душі сподівається, що його дитина буде успішним учнем, лідером. І перші ж невдачі, які, на жаль, бувають у всіх дітей, дуже сильно розчаровують батьків, і батьки не можуть приховати ошукані ілюзії, сильно підриваючи самооцінку свого чада.
З надходженням в перший клас ваш Малюк стає Школярем і набуває нові права і нові обов'язки. Ваша терпляча і розуміюча позиція в цей період дуже важлива. Крім того, треба бути готовим до того, що до вашій дитини і оточуючі будуть ставитися інакше, більш вимогливо. І це стосується не тільки кондукторів у громадському транспорті.
Фізичний стан дитини
Якщо ваша дитина має хронічні захворювання або проблеми зі здоров'ям, то працювати над їх усуненням і профілактикою здоров'я майбутнього першокласника краще заздалегідь. З початком навчального року фізичне та психологічне навантаження на дитину зросте і це може несприятливо позначитися на його самопочутті.
Фахівці рекомендують крім обов'язкового обстеження дитини для збору даних в медичну карту першокласника відвідати окуліста, якщо у дитини є спадкова схильність до розвитку захворювань очей або у нього вже спостерігається зниження зору. Відвідування хірурга дуже бажано тим дошколятам, у яких є проблеми з поставою і схильність до розвитку сколіозу.
Також батькам варто звернути увагу на дрібну моторику дитини та її розвиток. Так, так, ту саму дрібну моторику, про яку вперто твердять всі фахівці з розвитку малюків, починаючи мало не з самого народження. Для школяра рівень розвитку дрібної моторики теж має значення. З початком навчання дитині доведеться опановувати навичками письма, а це потребує від дитини значних зусиль, і чим більше розвинута моторика руки, тим цей навик буде даватися простіше.
Режим дня
Якщо ваша дитина відвідувала дитячий сад, то режим підйому і відходу до сну не буде новим, якщо ж ні, то батькам варто подбати заздалегідь про те, щоб ранній підйом не став для дитини додатковим стресогенним фактором.
За кілька місяців до початку навчання починайте укладати дитину спати в певний час. Звичайно, будити дитину влітку щодня в 7 ранку без необхідності занадто жорстоке випробування, але простежити за тим, у скільки ваша дитина прокидається, і спробувати наблизити цей час до 8 - 9 години ранку можливо. Це значно полегшить життя з початком навчального року.
Режим дня дитини зміниться і в другій половині дня. Дитині необхідно буде виділити час для домашніх занять. У першому класі офіційно не задають домашніх завдань, але вчитель, як правило, намагається поступово привчити дітей до цього.
Впевненість у собі
Важливо, щоб дитина не відчувала почуття невпевненості в незнайомій обстановці. Переконайтеся, що ваша дитина твердо знає напам'ять свої прізвище, ім'я та по батькові, дату народження, адресу.
Мотивація
На питання «чи Хочеш до школи?» більшість дошкільнят скажуть «Так!». Але, на жаль, вже після тижня навчання у значної частини першокласників відповідь на те ж питання змінюється на «Ні!».
Для вашого дошкільника школа представляється як якийсь ідеальний образ, сформований на основі власних вражень від занять на підготовчих курсах, перегляду кінофільмів і мультфільмів, розповідей дорослих і навіть мрій.
Як же дізнатися чого дитина чекає від навчання в школі? Як зробити так, щоб його не чекало розчарування?
Єдиний спосіб з'ясувати це - говорити зі своєю дитиною.
Розкажіть про своє шкільне життя, і про свій перший клас поділіться з дитиною власними враженнями і спогадами. Розкажіть смішні історії зі свого шкільного минулого, розкажіть про своїх друзів - однокласників. Влаштуйте сімейний вечір спогадів з переглядом фотографій вашої шкільної пори. Задоволення і користь отримає не тільки ваш майбутній першокласник, але і ви самі. Це, до того ж, привід побільше дізнатися про дитинство близьких людей.
Увага і пам'ять
Успіхи і невдачі в навчанні багато в чому залежать від розвитку пам'яті та уваги дитини. На щастя, і пам'ять і увага піддаються тренуванню. Коли мова йде про старших дошкольників, то найкращий спосіб розвитку їх пам'яті і вдосконалення уваги - гра. Звичайно, спеціально організована дорослим гра. Сама дитина займатися своїм розвитком в цьому віці ще не в змозі.
Для розвитку пам'яті та уваги розроблено безліч ігор і вправ, якими батьки можуть користуватися, займаючись зі своєю дитиною. Але існують корисні ігри, які можна застосовувати без спеціальної підготовки і в яких діти з задоволенням приймають участь.
Портфель для першокласника
Не позбавляйте малюка можливості зайвий раз помилуватися на себе з ранцем за спиною. Дуже важливо, щоб дитина не тільки приміряла його, а ще й освоїла простір портфеля - всі його відділення, кишеньки і застібки. Інакше перші 20 хвилин уроку будуть регулярно обертатися для нього пошуковою експедицією в портфельні надра.
Постарайтеся не гнатися за всякими досягненнями технічного прогресу в області канцелярії і відмовитися від пеналів з вбудованим будильником або говорять калькуляторів, які як міни вибухають саме в той момент, коли вчитель насилу добився в класі тиші. Пенал повинен бути простим у використанні і компактний, щоб не займати половину робочої поверхні парти.
Дуже важливо, так же пояснити дитині, що портфель це символ шкільного життя та іграшок без дозволу дорослих вхід туди заборонений. Завжди існує небезпека, що іграшки будуть використані не тільки на перервах, але і під час уроку, що загрожує ускладненнями відносин з учителем.
Практичні рекомендації батькам щодо адаптації першокласників
· Будіть дитину спокійно, прокинувшись, вона повинна побачити вашу усмішку і почути ласкавий голос. Не підганяйте зранку, не смикайте по дрібницях, не докоряйте за помилки і помилки, навіть якщо "вчора попереджали".
· Не квапте. Вміння розрахувати час - ваше завдання, і якщо це погано вдається, це не вина дитини.
· Не відправляйте дитину до школи без сніданку.
· Ні в якому разі не прощайтеся "попереджаючи": "Гляди, не балуйся! Щоб сьогодні не було поганих оцінок!" Побажайте йому успіху, підбадьорте, знайдіть кілька ласкавих слів - у нього попереду важкий день.
· Забудьте фразу "Що ти сьогодні отримав?" Зустрічайте дитину після школи спокійно, не обрушивайте на неї тисячу питань, дайте розслабитися. Якщо дитина занадто збуджена, якщо жадає поділитися, не відмахуйтеся, не відкладайте на потім, вислухайте, це не забере багато часу.
· Якщо бачите, що дитина засмучена, але мовчить, не питайтеся, нехай заспокоїться, тоді і розповість все сам.
· Вислухавши зауваження вчителя, не поспішайте влаштовувати прочухана, постарайтеся, щоб ваша розмова з учителем відбувалася без дитини. До речі, завжди не зайве вислухати обидві сторони і не поспішати з висновками.
· Після школи не поспішайте сідати за уроки, необхідно дві години відпочинку ( ще краще 1,5 години поспати) для відновлення сил. Низька працездатність з 14-16 годин.
· Не змушуйте робити уроки за один присід, після 15-20 хвилин занять необхідні 10-15 хвилин перерви, краще, якщо вона буде рухомою.
· Під час приготування уроків не сидіть над душею, дайте можливість дитині сидіти самому, але якщо потрібна ваша допомога, наберіться терпіння. Спокійний тон, підтримка "Не хвилюйся, у тебе все вийде! Давай розберемося разом! Я тобі допоможу!", похвала (навіть якщо не дуже виходить)- необхідні.
· У спілкуванні з дитиною намагайтеся уникати умов: "Якщо ти зробиш, то ..."
· Знайдіть протягом дня хоча б півгодини, коли ви будете належати дитині, не відволікаючись на інші справи. У цей момент найважливіше її турботи, радості і невдачі.
Виробіть єдину тактику спілкування всіх дорослих у сім'ї з дитиною, свої розбіжності з приводу педагогічної тактики вирішуйте без неї. Якщо щось не виходить, порадьтеся з вчителем, психологом, лікарем, прочитайте літературу Пам'ятайте, що протягом року є критичні періоди, коли вчитися складніше, швидше настає втома, знижена працездатність. Це перші 4-6 тижнів для першокласників, кінець другої чверті, перший тиждень після зимових канікул, середина третьої чверті. У ці періоди слід бути особливо уважними до стану дитини.
Будьте уважні до скарг дитини на головний біль, втому, поганий стан.
Намагайтеся не згадувати перед сном неприємностей, не з'ясовувати стосунки, не обговорювати завтрашню контрольну.
Коли краще віддавати дитину в дитячий садок?
Відповідь на це вічне питання криється не у віці. Готовність до дитячого садка – поняття багатопланове, а не просто набір років, навичок і умінь. Для успішної адаптації дитина повинна досягти певної стадії розвитку: фізичного, розумового і соціального. Більшість дітей вступають до дитячого садка чи ясел у віці від 1,5 до З років. Однак, з деяких причин буває, що дитина починає відвідувати садок у віці 5–5,5 років. У будь-якому віці – це різка зміна звичного способу життя, початок нового періоду. Далеко не всі діти легко сприймають цю зміну. Навіть для найспокійніших, урівноважених, здорових дітей період адаптації до нових умов викликає значні труднощі, не кажучи вже про більш слабких та непристосованих дітей. Якщо період адаптації затягнувся – звертайтесь до практичного психолога дитячого садочку.
АДАПТАЦІЯ – це пристосування організму до нової обстановки (а для дитини дитячий садочок, безсумнівно, є новим, ще невідомим простором, з новим оточенням і новими стосунками).
Початок відвідування дошкільного закладу – це не тільки нові умови життя і діяльності, режиму і харчування, а й нові контакти, оточення, нові взаємини, вимоги і обов'язки. Всі ці зміни відбуваються для дитини одночасно, створюючи тим самим стресову ситуацію, яка без спеціальної організації може призвести до невротичних реакцій: порушення емоційного стану, погіршення сну, апетиту, частих захворювань, страхів тощо.
Проте соціально-психологічна адаптація у різних дітей відбувається по-різному – в залежності від віку, типу вищої нервової діяльності, стану здоров'я, стилю виховання в сім'ї, родинних взаємин, рівня розвитку у дитини ігрових навичок, її контактності, доброзичливості, емоційної залежності від матері тощо. А ще багато в чому процес адаптації дитини до дитячого садочка залежить від того, наскільки батьки підготували її – як морально, так і фізично.
Для адаптаційного періоду характерна емоційна напруженість , занепокоєння або загальмованість. Все це результат надмірної психологічного навантаження, неадекватною віку дитини, одержуваної ним в дитячому садку або яслах .
Л.Н. Галігузова , О.О. Смірнова виділяють наступні причини стресових перевантажень:
1) тривале знаходження у великому колективі дітей , частина з яких може бути неприємна дитині;
2) суворі дисциплінарні правила , за невиконання яких слід покарання;
3) фрустрація якихось потреб дитини;
4) спілкування відразу з багатьма дорослими людьми, від яких залежить малюк, частина з яких може бути йому неприємна.
Н.Д. Ватутіна виділяє три групи дітей по - різному адаптуються до дитячого саду залежно від відмінностей у поведінці і потреби в спілкуванні. Перша група - це діти, у яких переважає потреба в спілкуванні з близькими дорослими, в очікуванні тільки від них уваги, ласки, доброти, відомостей про навколишній. Друга - це діти, у яких вже сформувалася потреба у спілкуванні не тільки з близькими, але і з іншими дорослими, у спільних з ними діях і отриманні від них відомостей про навколишній. І, третя група - діти, які відчувають потребу в активних самостійних діях і в спілкуванні з дорослими.
При надходженні в дошкільний заклад плачуть в основному діти, яких можна умовно віднести до першої групи (потреба в спілкуванні тільки з близькими людьми). Вони глибоко переживають розлуку з близькими, так як досвіду спілкування зі сторонніми не мають, не готові вступати з ними в контакт.
Автор зазначає що, чим вже коло спілкування в сім'ї, тим довший відбувається адаптування дитини в дитячому саду. Занепокоєння, плаксивість зберігаються в поведінці їх досить довго. Сформований в замкнутих умовах сім'ї навик спілкування призводить до того, що дитина не може переносити наявний у неї досвід спільних дій з дорослими в нові умови, і це посилює її розгубленість .
Діти , умовно віднесені до другої групи, до надходження в дитячий сад набули досвіду спілкування з дорослими, які не є членами сім'ї. Це досвід спілкування з далекими родичами, з сусідами. Перебуваючи в групі, вони постійно спостерігають за вихователем, наслідують його діям, ставлять запитання. Він цілком замінює їм близьких членів сім'ї, від нього вони дізнаються, як діяти в тому чи іншому випадку, з тим чи іншим предметом .
У дітей третьої групи чітко виявляється потреба в активних самостійних діях і спілкуванні з дорослими.
Характерною особливістю дітей, які з великим трудом звикають до умов дошкільного закладу, є слабка сформованість дій з предметами, які здійснюються переважно на рівні маніпуляцій.Ці діти не вміють зосереджуватися на грі, малоініціативні у виборі іграшок, недопитливі. Навіть найменші труднощі викликають у них небажання грати, капризи. Такі діти не вміють налагоджувати ділові контакти і віддають перевагу емоційним.
Таким чином, можна зробити висновок, що поряд з гігієнічними заходами щодо зміцнення здоров'я, приведенням режиму дня у відповідність з умовами дошкільного закладу, повинна проводитися цілеспрямована робота з формування у дитини відповідної віку форми спілкування з дорослими і розвитку предметної діяльності.
Як батькам визначити готовність дитини до дитячого садку?
1. Останнім часом вдома дитина стала нудьгувати, не може знайти собі заняття. Цілком можливо, що дитині пора відкривати щось нове, вийти зі звичного "сімейного кола".
2. На прогулянці малюк сам підходить до дітей на майданчику, намагається вступити в контакт.
3. Маля здатне кілька годин на день проводити без мами.
4. Дитина розбірливо може виразити свої потреби словами.
5. Малюк уже досить спритний, вміє самостійно їсти (і пережовувати!), миє руки й умивається, вдягає і знімає із себе основні предмети одягу. До кінця раннього віку в дитини з'являється прагнення до самостійності, її інтереси переміщаються від світу предметів до світу спілкування з дорослими.
Пам'ятка для батьків
1. Режим дня
Передусім, слід організувати життя дитини в сім'ї відповідно до режиму дня, якого дотримуються в дошкільному закладі. Цим ви значно полегшите маляті процес звикання до ясел. Бережіть нервову систему дитини, зменшіть час перегляду телепередач.
2. Зацікавленість
Добре, коли зацікавите сина або доньку дитячим садком, викличете бажання йти туди. Для цього під час прогулянок з дитиною покажіть їй будівлю дошкільного закладу, разом поспостерігайте за грою дітей; розкажіть про їхнє життя у яслах. Намагайтеся, щоб дитина зрозуміла, що необхідно відвідувати дитячий садок. Висловлювання типу "Ну якщо не сподобається, то не будеш ходити у дитячий садок" дають дитині шанс маніпулювати батьками. Найголовніше в цьому випадку витримати характер та не піддатися на провокацію. Щоб полегшити звикання, познайомте малюка з майбутнім вихователем, поговоріть із ним так, щоб він зрозумів, що вже підріс і ходитиме до ясел, де про дітей піклується добра вихователька, яка гуляє і грається з ними
3. Навички самообслуговування
Дитина значно легше пристосується до умов суспільного виховання, якщо в сім'ї вона оволодіє елементарними навичками самостійності (одягатися та роздягатися, охайно складати свій одяг, самообслуговування їсти, тримаючи ложку). Майте терпіння під час оволодіння дітьми навичками одягання та роздягання, перетворюючи цю "процедуру" на цікаву гру – це шлях до самостійності дитини, розвиток мілкої моторики та мозку дитини.
4. Навички спілкування
Дуже важливо навчити маля гратися, адже такий природний для дитини тип діяльності дає можливість відволіктись від думки про батьків та формує в неї "ділову форму спілкування" з дорослими. Щоб гра була цікавою, тривалою, розвивала дитину, треба розкрити їй призначення іграшки і способи дії з нею (з чашки напувати ляльку, ведмедика, у ліжечку лялька спатиме). Привчайте дитину до спілкування з однолітками заздалегідь, виховуйте доброзичливе ставлення до них. Налагодьте ефективний зворотний зв'язок з вихователями: повідомте їм про характер дитини та як називають малюка вдома (Марина, Маринка, Маринонька — відчуваєте різницю?!)
5. Поступовість
Спочатку, перші 2 тижня не залишайте малюка в дитсадку на цілий день. У перші дні цілком достатньо однієї-двох годин. Домашній дитині зовсім непросто звикнути до суспільних вимог та суворих правил. Допоможіть їй. Покладіть у кишеню малюку щось із звичного йому середовища (наприклад, іграшку, з якою добре буде засинати і якій можна поскаржитися на кривдника). Не можна залякувати дитину садком – це викличе страх перед дошкільним закладом і, безумовно, погіршить стан дитини в період звикання до незнайомого оточення. Цікавтесь, як пройшов день у дитячому садочку, що нового та цікавого було.
Як підпотувати малюка до вступу в дитячий садок
Ваш малюк підріс і збирається йти в дитячий садок. Отже настав час розібратися, як же йому допомогти підготуватися до вступу в новий світ. Насамперед підготувати треба себе, шановні батьки. Бо призвичаєння малюка до умов дитячого садка- це складний, та досить тривалий процес. І ні в якому разі не можна
підганяти дитину, та поспішати самим. Акщо вас чекають на роботі, то краще привчати дитину до дитячого садка за 4-6 місяців до виходу на роботу.
Позитивне налаштування та поінформованість допоможуть вашій дитині побудувати правильне уявлення про дитячий садок. Нехай дитина знає як там
цікаво, весело, гарно.
Важливо забезпечити дитину фізіологічним комфортом. Перш ніж вести дитину в дитячий садок, варто ознайомитися з режимом, за яким живе та вікова
група, в яку піде ваша дитина. Аби уникнути таких проблем- коли дитині пропонують їсти, а вона ще не зголодніла, коли дитина вже хоче спати, а за розкладом
в садку тільки починається обід. Фізіологічний дискомфорт тягне за собою емоційні зриви, нервові перевантаження.
Аби дитині було легко адаптуватися до дитячого садка, ії треба привчати до самостійності. Дитина потрібна вміти використовувати деякі предмети, вміти
висловлювати особисті бажання і потреби. Не забувайте частіще заохочувати та підтримувати дитину в будь яких ії починаннях. Упевненість у своїх
можливостях відіграє не останню роль у позитивно-емоційному ставленні дитини до дитячого садка.
В дитячому садку дуже багато незнайомих дітей та дорослих, з якими ващій дитині потрібно буде соціалізуватися, тому важливо навчити дитину ще до
вступу в дитячий садок спілкуватися з іншими. Спілкування з ровесникаи- одне з найважливіших джерел розвитку дитини. Контакт між дітьми дають їм додаткові
враження, позитивні переживання, відкривають можливість продемонструвати свої вміння. Під час спілкування одне з одним у малюків налагоджуються і
удосконалюються спільні практичні і ігрові дії, формуються вміння співвідносити, узгоджувати свої дії. Батьки мають потурбуватися про росширення контактів
дитини з незнайомими дорослими, навчити ії встановлювати контакти з ними, щоб забезпечити позитивне ставлення малюка до працівників дошкільного
закладу.
Підтримуйте свою дитину добрими словами, міцними обіймами, будьте терплячими і ваша дитина обов'язково адаптується до дитячого садка.
Як успішно подолати кризу 3 років
Кожному періоду розвитку дитини властиві свої потреби, способи взаємодії,моделі поведінки та усвідомлення себе. Досягнувши трирічного віку, малюк починає усвідомлювати, що він особистість. Це проявляється виникненням в мові слова "Я"
Ознаи кризи: впертість, негативізм, прагнення до самостійності, знецінення.
В цей період дитина буде сильно роздратовавана, вона сама не усвідомлює свій стан. Батьки повинні розуміти що це нормальний розвиток дитини в 3 роки.
Основним завданням батьків є підтримка і розуміння. Дайте дитині право вибору,нехай він відчує себе самостійним. Навчіться долати істерики. Навчіться відмовляти дитині в деяких ситуаціях. Проводьте разом з чадом більше часу разом та даруйте свою любов і розуміння.
Як правильно виховувати впевнену у собі дитину
Інколи для того, щоб відважитись на кординальні зміни, прийняти складне рішення, нам не вистачає впевненості. А все тому, що з дитинства ми боїмось невдач та можливості когось розчарувати. Впевненість в собі- це один із найкращих подарунків, який батьки можуть зробити своїй дитині. Якщо ви бажаєте бачити свою дитину впевненої, то ці рекомендації саме для вам.
1. Цінуйте зусилля дитини, незважаючи на те, досягла вона успіху чи ні.
2. Заохочуйте дитину до практикування чогось нового.
3. Дозвольте дитині самостійно вирішувати проблеми.
4. Заохочуйте цікавість.
5. Не критикуйте дитину.
6. Сприймайте помилки як шанс навчитись чогось.
7. Вчіть дитину того, що самі знаєте.
8. Підтримуйте дитину, навіть коли в її життє стається неприєність.
9. Повторюйте кожен день ващій дитині що вона все зможе.
Бажаю вам успіхів.